"Apa trece, pietrele ramin."

*three dots?

27. července 2013 v 0:21 | (Katie) |  on theme
...
a poslední dobou čím dál tím častěji. Člověku prostě občas dojdou slova a neví jak dál. V psaném projevu jsou tři tečky jasným signálem. Ale najít stoprocentní grimasu, která by se s nimi dala spojit? To už je panečku kumšt. Můžou totiž značit rozčarování, smutek, prázdnost hlavy a tak dále... Sakra! Řekla jsem si, že ty prokleté tři tečky použiji jen na začátku a už mi to zase ujelo. Je to podobný mor, jako smajlíci. Bez nich bych si svoji komunikaci taky jen těžko představila. Stejně jako bez teček. Občas se totiž i v těch třech ťuknutích do klávesnice skrývá mnoho.Ne vždycky ale dokáží tři tečky mluvit jasně. V některých chvílich je naprosto nevhodné je namačkat. Třeba po zprávě - Miluji tě; Uvidíme se zítra?, V kolik jede autobus?
Pak ale přijdou chvíle, kdy člověk opravdu nemá jinou možnost.

V době smutku, když na zprávu - Ahojky, jak se máš? - přijde odpověď - ... - hned víme, že člověku není do řeči a potřebuje naši pomoc, byť si o ni sám neřekne. V tomhle případě mají tečky význam jako smajlík :(, nebo :/. Pro nás je to pak jasný signál, a to druhá strana vlastně neudělala nic víc, než že třikrát ťukla na tečku a stiskla enter.

Občas se puntíky také snažíme získat čas v konverzaci. Sice píšeme zprávu, ale najednou sklouzne prst, třikrát si ťukne a mozek má ten malý okamžik k tomu, aby vymyslel, jak bude zpráva pokračovat. Nevím jak vy, ale já se v poslední době přištihla, že tři tečky se v mých zprávách, článcích, smskách a e-mailech vyskytují poměrně často. Na dohnání výskytu smajlíků to sice ještě nemá, ale nedávám tomu zas extra moc času.

Když to tak vidím, bez tečky by se člověk jen těžko obešel. Nemůžeme totiž všude cpát vykřičníky nebo otazníky. Tohle znaménko je prostě potřeba. Proto mě tak trochu irituje nápad mého kamaráda, že bych jeden den psala bez teček. Ten "úchylný" čudlík mě totiž pronásleduje na každém kroku. Ale už jen z gramatických pravidel by to bylo pro mě dosti nemožné. Češtinu totiž ctím nadevše a nedokázala bych ji takhle prznit.

Tečka je prostě nejdůležitějším interpunkčním znaménkem a basta.

Neberte mi proto ten čudlík!

Své závislosti na třítečkování se totiž nehodlám jen tak vzdát.s podravem Vaše na tečce zásivlá Katie...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 malaika-hatia malaika-hatia | Web | 27. července 2013 v 13:05 | Reagovat

Přesně, neberte nám tečky! :D Já jsem si teda zvykla na dvě tečky, což je úplně špatně :D jak v češtině, tak prý i v matematických definicích, ale to mě nezastaví! Český jazyk ctím v úřední korespondenci, ve škole a nevím kde ještě, ale v osobní korespondenci a na svém vlastním blogu se tak úplně omezovat prostě nechci..! :D

2 Katie* Katie* | Web | 27. července 2013 v 13:10 | Reagovat

[1]: Bereš mi to přímo z prstů :D Bez teček by to prostě nešlo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama