"Apa trece, pietrele ramin."

*esotericism

25. června 2014 v 18:03 | (Katie) |  on theme
Esoterika, esoterismus... Pochází z řečtiny, ale co se za tímto slovem ve skutečnosti skrývá? Možná působí mile, na někoho možná nedůvěryhodně, ale potkáváme se s ním každý den a ani si to nemusíme uvědomovat. O čem že tedy bude řeč? Esoterismus je označení pro vědomosti určené pro úzký okruh uvědomělých, intelektuálně vyspělých nebo privilegovaných lidí. Působí to trochu snobsky, že? Ano... Jde vlastně o něco tajemného, co je pro nezasvěcené skryté a jen ti vyvolení to mohou vědět a seznámit se s tím. Ale opravdu?

Musím se přiznat, že před psaním tohoto článku jsem měla problém představit si pod pojmem esoterika něco vyloženě konkrétního. Na mysl mi tanulo cokoliv tajemného, zvláštního, vymikajícího se normálnímu lidskému chápání. A když jsem se ještě více ponořila do svých myšlenek, vyskočil mi obraz takové té divné paní v šátku ověšené různými amulety, jak mi vykládá budoucnost z karet.... Tak jsem se oklepala a trošku více se vrhla do prostudování tohoto podivného slova... A nebyla jsem kupodivu se svými myšlenkami daleko...
Narazila jsem na jeden vcelku vtipně podaný článek, který se pokoušel laicky vysvětlit, co že to ta esoterika vlastně je. A zaujal mě natolik, že se vám pokusím stručně sepsat, co jsem se tedy dozvěděla.

V první řadě bylo poukázáno na to, že i do tohoto "ismu" proniká nekontrolovatelně komercializace. Pod pojmem mediální esoterika si pak lze představit spoustu věcí. Ale v podstatě jde pouze o metody, jak z lidí dostat peníze co nejjednodušším způsobem - a to s co nejmenším úsilím. Numerologie, astrologie, kartářství... A bohužel je opravdu mnoho lidí, kteří těmto "blábolům" věří. Smutné, že?

A pak přichází skupinka naprostých bláznů, zkoušejících různé magie a to i na veřejnosti. Výkon jejich tváře, která poté hraje zklamání z neúspěchu, je na ocenění Oscarem. A nebo třeba lidé, kteří věří v to, že umí kontaktovat například mrtvé nebo mimozemšťany. Kruhy v obilí, předměty pohybující se sami od sebe atd... To známe z filmů...
Nesmím ale opomenout ani různá společenská uskupení, sekty, zvláštní církve či jiná hnutí.
A všechny tyhle aspekty vlastně dělají ze slova "esoterika" něco, o čem by se mělo mluvit jen přes prsty a za minimální hlasitosti... Ale esoterika není jen špatná...

Takže jaká je ve skutečnosti?

Obecně se rozumí, že je to cosi tajemného, utajeného či záměrně skrývaného... Můžete si sem dosadit cokoliv vás napadne - od čarodějnictví až po věštění z lógru kávy... Ale není to jen o tom.
Je to především snaha nás samotných o to, abychom porozuměli svému vnitřnímu já. Nebo tak jsem to alespoň z toho nepřeberného množství článků a stránek pochopila.
Slovo esoterické pro mě bude mít vždycky význam čehosi magického, nadpřirozeného, fantazijního... Záleží asi opravdu na každém z nás, co si za to dosadíme... Ale pravý smysl mi stále zůstává utajen... Jen jsem načerpala spoustu dalších informací a díky tomu si můžu k esoterismu stále zachovávat jakýsi pozitivní postoj.

A možná jsem si i uvědomila, že se mi v životě naskytlo pár esoterických situací... A bylo to fascinující? Ano. Nejspíš jsem byla výrobně nastavena tak, aby mě tenhle tajemný svět obklopoval.
Jak jinak bych pak byla schopná psát fantasy povídky a mít na ně nevyčerpatelné zdroje inspirace?

ale teď už vážně - vrátíme se do reality x))

Vaše Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama