"Apa trece, pietrele ramin."

*filip topol

25. června 2014 v 16:59 | (Katie) |  on theme
Je tomu už rok, co nás opustila významná osoba českého undergroundu. Psí voják, skladatel, textař, zpěvák a pianista. Česká scéna tehdy přišla o jednu z velmi svérázných a velmi zvláštních osobností. Řeč je o Filipu Topolovi, do roku 1989 fungujícího na hraně mezi zákazy a povoleními. Říkalo se mu "rockový šansoniér" a jeho projev bude ještě dlouho nezapomenut...

Kde se vzal, tu se vzal, a roku 1965 se narodil. Umělecké smýšlení jeho rodiny ho vrhlo do širého světa - dědeček spisovatel, otec dramatik a bratr také spisovatel. Filip se nicméně vrhl do víru hudby.

Nejvíce je ovšem spjatý s českou undergroundovou scénou, a to zejména díky frontmanství v kapele Psí vojáci. Tu založil se svými spolužáky koncem sedmdesátých let a vydrželi pospolu skoro tři desetiletí.

Následný text je převzat ze serveru kultura.idnes.cz

Až do roku 1989 měla skupina těžké působení. Časy, kdy pod vlastním názvem nesměla hrát, obcházela používáním zkratky P.V.O. Postupem času se z Filip á stal nejen výrazný pódiový interpret, ale především autor, jak skladatel, tak textař. Jeho písňové texty postupně nahradily zhudebněné básně bratra Jáchyma a silou své výpovědi na české scéně jen těžko hledaly konkurenci. Ne nadarmo se pro něj vžilo označení "rockový šansoniér".
v roce 1989 vyšla první oficiální deska Psích vojáků. Na debutové album si ale narůstající okruh fanoušků musel počkat až do roku 1990, kdy - po změně režimu a vyhoupnutí se Psích vojáků do světa showbyznysu - vyšlo album Nalej čistýho vína, pokrytče. To obsahuje většinu největších hitů kapely.
Svobodná éra umožnila Topolovi prohloubit veškeré tvůrčí možnosti a schopnosti. Kromě působení v kapele Psí vojáci vydával také sólová alby, vydával knihy svých veršů i prózy, experimentoval s vyjadřovacími prostředky soudobé vážné hudby.
Odvrácenou stranou byl jeho divoký, rockově rozervaný, a tudíž bohužel sebedestruktivní styl života. Pod jeho vlivem se dostavily první zdravotní potíže, se kterými se pak v životě potýkal.

Po skupině Psí vojáci, jejíž fungování smrtí frontmana definitivně končí, zbylo více než dvacet alb...Odpočívej v pokoji Filipe Topole... Česká scéna na tebe nezapomene...


Katie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama