"Apa trece, pietrele ramin."

*gypsies

24. června 2014 v 11:59 | (Katie) |  on theme
Jde o etnikum, které má své kořeny v Indii. Jenže v dnešní době je můžeme najít na tolika jiných místech. Španělsko, Francie, Řecko, Bulharsko a samozřejmě Česká republika. Dokonce ale i USA. Po Evropě kočují již od středověku a díky své přizpůsobivosti jsou schopni se usadit kdekoliv. Začlenění se do společnosti je ale možná v současné době trochu problém. Zejména je to cítit tady u nás - v Čechách. Jsou sociálně vyloučeni z naší společnosti a s tím se nese spousta dalších faktů - nízké vzdělání, vysoká nezaměstnanost a kriminalita. Ale ne všichni jsou přeci tak špatní a nelze tak podle jednoho jedince soudit celý národ. Nebo snad ano?
Nemyslete si, že je chci nějak obhajovat. Znám mezi nimi špatné i dobré osobnosti, ale to je tak všude. Ale je tu jedna věc, která mě na nich opravdu fascinuje. Vlastně dvě. Jde o jejich soudržnost a kulturní cítění.
Měla jsem tu možnost trošku hlouběji nahlédnout do jejich kultury, která je velmi bohatá.
Píšou knihy, hrají divadlo, skládají muziku či kreslí. A vše dělají s láskou ke svému národu. Málokdy člověk narazí na takovou oddanost. A jako hudebně citlivý člověk jsem objevila i kouzlo jejich muziky. Byla jsem schopná ji poslouchat několik hodin při jejich oslavách, ke kterým jsem se jednou nachomýtla.
Jejich kultura je prostě bohatá ve všech směrech. A když se člověk lépe zaměří, zjistí, že se sem tam objeví i nějaká ta inspirace jiným národem.

A i přes to, že to jsou jenom lidé, máme s nimi velké problémy. My jako národ určitě. Nikdy to asi nepochopím, co k tomu všemu vedlo, a proto si raději zachovám svůj neutrální postoj.
Romové pro mě prostě budou navždy kočovný národ, který je rozesetý po celé Evropě a žije si po svém. Najdou se jedinci, co se přizpůsobí systému státu, ve kterém žijí, ale na druhou stranu jich stále bude více těch nepřizpůsobivých. Mají svůj vlastní život, svůj vlastní řád.
A to je možná ten hlavní problém všech rozbrojů...
A možná to bude taky přehnaná xenofobie v doprovodu s romofobií... Asi už je to v nás Češích nějak zafixováno a nejde se toho zbavit...
Ach ty geny...

Vaše Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

do you like my articles "on theme"?

sure
it could be better
nope

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama