"Apa trece, pietrele ramin."

*pensioners

10. července 2014 v 16:33 | (Katie) |  on theme
Jsou to lidi jako všichni ostatní, ale přitom se tak někdy nechovají. Vyžadují speciální pozornost a péči, kterou s postupem věku potřebují čím dál tím častěji. V hromadné dopravě se domáhají míst k sezení, na poště nebo u doktora se vás snaží předběhnout, protože máte mladší nohy a vydržíte to. A přitom dokáží celé dny bloumat po supermarketech a hledat, kde je nejlevnější máslo...
Autobus č. XX, páteční podvečer, ale stále 30°C... Sedím u okna, hlavu opřenou o sklo, a sleduji, jak mi pomalu ubíhá cesta domů. Když v tom najednou do autobusu nastoupí sympatická babička. Okamžitě se zvedám ze sedačky a nabízím jí své místo. A ona jen odpoví: "Klidně seďte, já na další stanici vystupuji. To vydržím," a mile se na mě usměje.
NA další stanici opravdu vystoupí a ještě mi z nástupiště zamává. Moje cesta pokračuje.
O dvě stanice dál nastoupí další penzistka. Té si ale nevšimnu, neb horko, které prostupuje autobusem způsobilo, že podřimuji. Jenže se mnou zacloumá a na celý autobus na mě zařve: "Co kdybys mě pustila sednout. Mám na to právo! Jsem starší, tak dělej!"
Napůl rozespalá se zvedám ze sedačky a pustím tuto osobu na své místo. Ta mi ani nepoděkuje a zlostně odsekne: "To to teda trvalo. Vy mladý akorát chrápete, nic jinýho," a nasupeně se otočí k okénku.
Celý autobus si mě odměřuje pohledem. Nevnímám to, a snažím se udržet své nervy na uzdě. Jsem unavená po 12ti hodinové šichtě dobrovolničení a nemám náladu se opravdu s nikým hádat.
Jenže co se nestane. Autobus dojede na další zastávku, a nepříjemná bába, která mě zvedla ze sedačky, se hrne ven z autobusu. Rozráží všechny stojící cestující a z autobusu skoro vyskočí.
Nechápavě se za ní dívám a kroutím hlavou. Setkávám se s chápajícími pohledy spolucestujících, kteří nastalou situaci chápou asi stejně jako já.
Sedám si zpátky na svoje místo, ale už nejsem schopná usnout.
Předposlední zastávka a nastupuje penzista, který je už v náramně pokročilém věku. I přes to, že se sotva plazí, táhne dvě obrovské tašky ze supermarketu. Pod jejich tíhou se mu ohýbají záda. Pouštím ho beze slova na své místo. Poděkuje a tím naše konverzace končí. Přesouvám se ke dveřím.
Autobus už se blíží k zastávce, na které vystupuji, když v tom se výše zmíněný děda začne zvedat ze sedačky. Kodrcání autobusu však zaviní, že mu vypadne z ruky jedna z tašek, a po podlaze se rozkutálejí pomeranče. Spolu s cestujícími je pochytáme a naskládáme zpět do tašky. Pán opět jen jedním slovem poděkuje. Je mi ho trochu líto, a tak mu pomohu s taškami ven. KDyž opět stane nohama na zemi, převezme si ode mne tašky se slovem děkuji a jde si svou cestou. Na mou nabídku, že mu s nákupem pomohu domů už nezareaguje.
Domů přicházím rozčarovaná... a váhám nad tím, jestli se svého důchodu chci vůbec dožít...

Nikdy totiž nemůžu přesně vědět, jak moc otravná penzistka ze mnou jednou bude...

Ale vlastně, vždyť já ani nevím, jestli se svého důchodu dožiju...

A jak tak nad tím víc a víc přemýšlím, já se ho v tomhle státě asi ani dožít nechci...

Vaše Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bajus-ik Bajus-ik | 10. července 2014 v 18:50 | Reagovat

Strašne dobre napísané, páčia sa mi tvoje články a aj to ako to všetko vždy vieš tak dobre vystihnúť. :) Niektorý tyto starší ľudia sú fakt nepriemni, ako napr. tá paní ktorá ťa doslova vyhodila s tvojho miesta.. Neviem čo by som robila v takej situácii ja, ale obdivujem ťa že si nevybuchla s nervami. :)

2 Katie Katie | 11. července 2014 v 17:02 | Reagovat

[1]: Byla jsem už unavená a neměla chuť se s ní dohadovat :D Jinak bych bouchla :)

3 malaika-hatia malaika-hatia | Web | 15. července 2014 v 4:01 | Reagovat

Nesnáším podobné situace.. Právě kvůli těmto nepříjemným bábám si už v autobuse nesedám, pokud není dostatečně prázdný, abych se tomu drásání nervů vyhla.
Občas opravdu jen kroutím hlavou..

4 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 21. července 2014 v 9:19 | Reagovat

Je to pravdivý príbeh alebo vymyslený?
Preotže stretnút troch rozdielnych dôchodcov pri jednej jazde je nečakané. Tá druhá babička mohla mať teda tochu pochopenia.....
Článok sa mi fakt veľmi páčil :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama