"Apa trece, pietrele ramin."

*guardian of our time

20. září 2016 v 13:14 | (Katie) |  on theme
Doba Blanických rytířů či Svatého Václava už přeci jen trochu utichá. Nebo, abych byla přesnější, spíš už dávno mlčí. Byly to strážci své doby, ale tak trochu jsou našimi strážci i dnes. Vždyť kdo by si nepamatoval pověst o rytířích, kteří i se svými koňmi spí v mohutné hoře Blaník, a čekají jen na svou příležitost, aby mohli bránit naši drahou vlast.
Svatý Václav poté bdí nad největším pražským náměstím a jako český patron vyčkává až bude jeho síly zapotřebí. Bohužel si myslím, že kdyby mohl, nakop by koně do slabin a zdrhnul. Protože tohle už dávno není ten národ, který by on chtěl chránit. My sami si totiž už svých strážců nevážíme... A proto i Blaničtí usnuli nejtvrdším spánkem a nehodlají z něho býti rušeni.
V dnešní době už nejspíše nepotřebujeme žádné pověsti ani historické postavy k tomu, aby nám dodávaly odvahu. Ale kdo tedy převzal jejich místo? Kdo nám dodává sílu k tomu bránit sami sebe?
Před pár lety jsme možná takový pocit měli z NATO, OSN a potom třeba i z EU. Ale tahle moc opadla velmi rychle. Zjistili jsme totiž, že to v poho zvládáme i bez nich - nebo tedy že prozatím jsme jejich pomoc nijak extra nepotřebovali. Pocit samostatnosti je cítit čím dál víc.

Jenže v minulosti tomu tak nebylo. Kde byli všichni strážci své doby, když nás začali utiskovat rakouští Habsburci, kde byly když jsme dostávali na frak ve světových válkách, kde byly strážci když naši zemi pustošila divoká voda...
Nikde nikdo...

A proč by se namáhali když z nich většina lidí má akorát srandu... Nepotřebujeme přeci žádnou duševní podporu, všechno zvládnem sami...

Chyba! My jako národ potřebujeme určité kulturní a historické bohatství, které nás bude stmelovat a v jehož jméně budeme schopni ubránit náš pupek světa. Potřebujeme své střážce a ochránce, potřebujeme v ně věřit, aby nám pocit, že nejsme na všechno sami, dodal odvahu k záviděníhodným činům, kterých jsme jako národ určitě schopni.

Protože řekněme si narovinu - natankuje vás odvahou pohled na strážce prezidenta a strážce vládu?

Ne.
Jistě že ne.

Ale jako potomci Sv. Václava, Karla IV., Husa, Žižky, Masaryka, Havla a dalších historických hrdinů, máme jejich krev, jejich odvahu, jejich bojovnost.
A věřte nebo ne, ale stačí málo k tomu, abychom jako národ povstali a všem ukázali, kdo jsou Češi, a že my sami jsme svými Strážci v dnešní době.Vaše Katie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

do you like my articles "on theme"?

sure
it could be better
nope

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama